A csakra
szanszkrit szó, jelentése "kerék".
A csakra forog, miáltal úgy néz ki, mint egy mozgó kerék. Olyan, mint amikor egy vízzel teli kádban a vizet egy bottal erősen felkeverjük. A víz örvényt képez, amely valóban hasonlít egy kerékhez. A csakra bizonyítottan mindig az óramutató járásával megegyező irányban forog, amikor a környezetből energiát vesz fel, és ellenkező irányba, ha energiát ad le. Ezek a forgásirányok minden élőlénynél, férfiaknál, nőknél, időseknél és gyermekeknél, növényeknél és állatoknál azonosak.
Minden csakrának elsősorban biológiai funkciója van. A csakra a fizikai test megfelelő testrészének idegeivel áll közvetlen kapcsolatban. Az idegrendszeren keresztül látja el energiával és ezáltal információkkal is a szerveket, végtagokat és a sejteket. Ha a test egy területén például egy szerv aktivitása által energiatöbblet keletkezik, akkor a megfelelő csakra a környezetbe vezeti el a fölösleges energiát. Ha a táplálékláncon át valamilyen okból megszűnik a test energiaellátása, az ember a képes bizonyos ideig a csakrákon keresztüli energiaellátás segítségével is tovább élni. Ezzel szemben a csakra nem képes a tevékenységét teljes mértékben beszüntetni. Egészen lassú mozgásban marad, és a megfigyelő azt gondolhatja, hogy teljes nyugalomban áll.
Ha egy csakra teljesen leállna, úgy körülbelül 3 percig tartana, amíg a fizikai testnek a csakrán át energiával ellátott sejtjei meghalnának.
Ellenben lehetséges az, hogy a csakrák energia felvétele akadályoztatva van. Mivel az energia felvétel során az energiánkat a fákkal, növényekkel, állatokkal, ásványokkal és más emberekkel kicseréljük, illetve energiát veszünk fel tőlük, egy nagyvárosi ember érezhetően befolyásoltnak tekintheti energiaellátását például az elektromos energiamező által. A zöldben való tartózkodás során azonban érezhetően javulhat energiaellátása. Itt nincs lehetősége az elektro szmognak arra, hogy akadályozza az energia felvételt. Környezetünk károsítása azonban - mint ahogyan azt az erdők pusztulása is mutatja - automatikusan szűkös energiaközvetítést idéz elő. Hosszú távon nézve tehát az ember a környezet károsításával elpusztítja saját energiaellátását. Lassan, de biztosan megöljük önmagunkat!
Mivel az aura színes, és a csakrák auránk részei, ezért - természetesen - a látók a csakrákat is színesben látják.
Gyökércsakra
az első csakra, az alap-csakra (gyökér-csakra) a hátgerinc alsó végénél, a fark-csontnál helyezkedik el. A vérkeringés, a szaporodási rendszer és az alsó végtagok funkcióival függ össze. Közvetlen kapcsolatban van a mellékvesével, a vesékkel, és a hátgerinccel. Hatással van a herére, petefészekre, lábakra, talpra és a köldök tájékára.
Központosítja az alapvető életerőt. Ez az energiaközpont felelős a fizikai erőnlétünkért és vitalitásunkért, ezen keresztül tapasztaljuk meg, sajátítjuk el a menekülés vagy harcreakciókat.. A munka- a hivatás, az energia, az aktivitás elsődleges mozgatórugója.
A színe : általában vörös.
Eleme a föld.
Betegségek: aranyér, bélgyulladás, fogínygyulladás, gerincpanaszok, hasmenés, székrekedés, hideg végtagok.
Szakrális vagy nemi csakra
a nemi szerveknél (szex- csakra) található. A mellékvese működésével van összefüggésben, hatással van a szaporodási szervekre és az egész izomrendszerre is. Befolyásolja a kiválasztást, a lép, a húgyhólyag, a hasnyálmirigy és a vese működését. Jelentős mértékben részt vesz a test méregtelenítésében.
Ez a csakra a kreativitás csakrája is. Irányítja, szabályozza viselkedésünket kapcsolatainkban, a nemi életben, és ez által a szaporodásban. A gyökér- csakrával együtt felelős az emberi szexualitás örömeiért és problémáiért.
A színe általában narancssárga.
Eleme a víz.
Betegségek: bélgörcsök, felfúvódás, gombás fertőzés, hajhullás, hereproblémák, méhproblémák, petefészek-ciszta, impotencia, a prosztata megbetegedései, mellbetegségek, étkezési zavarok, kóros elhízás, orgazmusproblémák.
A napfonat vagy elosztó csakra
kissé a gyomorszáj alatt (köldök-csakra) helyezkedik el, az emésztőrendszerhez, a mellékveséhez, a gyomorhoz, a hasnyálmirigyhez,l a májhoz és az epéhez tartozik. A test számára elősegíti a tápanyagok felszívódását és összefüggésben van az agyi bal hemiszféra működésével is. E csakrával való tevékenység segít a bénulások, fekélyek, bélpanaszok és pszichoszomatikus megbetegedések gyógyításában. Az epehólyag működését befolyásolja, s így távolról szabályozza az idegrendszert is, de hozzá tartozók még: a szem- a látás, a gyomor és a máj.
Az érzelmi érzékenység és személyes erő központja. A köldök-csakra szenvedélyeink és saját énünk irányítója.
A színe általában sárga.
Eleme a tűz.
Betegségek: aggodalomra, félelemre, szorongásra és elnyomott agresszióra visszavezethető panaszok: cukorbetegség, epepanaszok, emésztési problémák, gyomorfekély, epe és májbetegségek.
A szívcsakra
a szívnél található. A test energetikai középpontja, és a szívvel, mint szervvel, valamint a csecsemőmiriggyel áll szoros kapcsolatban. Hatással van a csecsemőmirigy és az egész immunrendszer működésére. A szív, a tüdő és a vérkeringés működésével van összefüggésben. Befolyásolja a tápanyagok felszívódását, a gyermekbetegségeket és az erős immunrendszer kifejlődését. Kapcsolatban van a szövetek regenerálódásával is. Harmonizálja a többi csakra tevékenységét.
A szeretet központja.
A színe általában zöld.
Eleme a levegő.
Betegségek: az immunrendszerrel és a vérkeringéssel kapcsolatos betegségek, az antitestképzés, a fehérvérsejtek képzése, és végül maga a szív, mint szerv.
A torokcsakra
összefüggésben van a torok, a nyak, a nyelőcső, a száj, a fogak, a pajzsmirigy és a mellékpajzsmirigy működésével. Erősen hat a légző rendszerre, a hörgőkre és a hangképző szervekre. Irányítja a tüdőt, a hangszálakat, a hörgőket és az anyagcserét.
Elsősorban a légzéssel, a beszéddel és az önkifejezéssel kapcsolatos. Az önkifejezés, a kommunikáció és az értékítélet központja. Itt halljuk meg a külső és a belső hangokat. A torok- csakra a szex- csakrával igen szoros kapcsolatban áll. A szex- csakra a test ösztöni részét, míg a torok- csakra pedig az intellektuális, szimbolikus részét irányítja
A színe általában kék.
Eleme az éter.
Betegség: beszédproblémák, köhögés, torokfájdalom, rekedtség. Az elnyomott érzelmek elzárhatják a torok-csakra energiáját.
Homlokcsakra
a harmadik szem a homlok közepén, a két szemöldök között található. Ez a csakra befolyásolja az egész test magnetizmusát. Hatással van a hipofizis (agyalapi mirigy) és a belső elválasztású rendszer működésére. Befolyásolja az agyi szinapszisokat, egyensúlyban tartja a két hemiszféra tevékenységét. Hat továbbá a halántékra, a szemre, a fülre és az egész arcra. az agy alsó részét, az idegrendszert, a fül, az orr, és a bal szem irányítását végzi.
A lélek színhelye. Ez vezérli a meditációt, az elmélkedés irányát, az intuíciót. A harmadik szem a nevetést is irányítja. Ezen belül az egyik legnagyobb feladatának tekinti azt, hogy tudjunk nevetni önmagunkon.
A színe indigókék, de alkalmanként a vörös és a kék kombinációjaként jelenik meg.
Nem tartozik hozzá elem.
Betegségek: folyamatosan visszaköszönő fejfájás, látászavarok (rövid és távollátás, kancsalság, kötőhártya-gyulladás).
Fejtető- vagy korona-csakra
a fejtetőn, a kutacsoknál található. Befolyásolja az idegrendszer és a csontrendszer tevékenységét. Hatással van a tobozmirigyre, az idegszálakra és az ideg szinapszisokra. Összefüggésben van a nyúltagy helyes működésével. A felső agyat, valamint a jobb szemet irányítja.
A korona- csakra a legmagasabb tudati szintet szimbolizálja. E csakrán keresztül lehet felvenni Teremtőnkkel a "kapcsolatot". A teljes felszabadultság, az abszolút szabadság tudatának az állapota
Színét általában ibolyaszínűnek, de néha fehér fénynek láthatjuk.
Eleme nincs.
Betegségek: általában lelki, pszichés eredetű betegségek, esetleg
személyiségváltozások (Parkinson-kór, Alzheimer-kór, depresszió, epilepszia) fordulhatnak elő.